Логистична Техника


Лабораторията разполага с изпитателни стендове на специализирана подемно-транспортна техника за обслужване на логистични центрове и изграждане на логистични комплекси.

  • Стенд „Транспортна разпределителна система“
  • Стенд „Автоматична паркинг система“
  • Стенд „Автоматична складова система“
  • Стенд „Система за комисиониране на товари“
  • Стенд „Асансьорна кула“
  • Стенд „Верижен пластинчат транспортьор“
  • Стенд „Логистична система за изследване на складови процеси“
  • Стенд „Кари – повдигателни уредби“
  • Стенд „Верижни електротелфери“
  • Стенд „Верижен елеватор“

Подемно-Транспортна Техника


Научно-приложна лаборатория по „Подемно-Транспортна Техника“ – Сектор „Асансьори и въжени линии“, Сектор „Повдигателни съоръжения“, (НПЛ „ПТТ“) към катедра „ИЛПТСТ“ е специализирана в областта на подемно-транспортните машини и по-специално в областите асансьоростроене, въжени линии и повдигателни съоръжения. Основна дейност на лабораторията е провеждане на лабораторни упражнения на студенти и докторанти от Машиностроителен Факултет към ТУ-София, също така в нея се извършват научни и научно-приложни изследвания в областта на подемно-транспортните машини и съоръжения. Лабораторията разполага с повече от 10 специализирани стенда за изследване и изпитване на предпазни устройства на съвременни асансьори, както и мобилни и стационарни компютърни системи за измерване на динамични параметри, необходими при провеждане на лабораторните упражнения и изпитванията по приложимите Европейски Директиви и Стандарти при оценяването на съответствието.

Лабораторни упражнения

В лабораторията се провеждат лабораторни упражнения по следните дисциплини: Подемно-Транспортна Техника за спец. Машиностроене-Б, Подемно-Транспортна Техника – част 1 и 2 и Товаро-Разтоварна и Складова Логистика за спец. Инженерна Логистика – Б, Транспорт на Хора – за спец. Инженерна Логистика – М

Допълнителна дейност

Повече от 15 години лабораторията е част от европейско нотифицирано лице за оценка на съответствието на асансьори и предпазни устройства за асансьори „ЛИФТ Сертификат ТУ-София“ с идентификационен номер 2201, част от „ТУ-София-Технологии“ ЕООД. С годините опит „ЛИФТ Сертификат ТУ-София“ се е утвърдил на българският, както и на международния пазар като нотифициран орган предлагащ качество и високо ниво на професионализъм при изпълнение на предлаганите услуги.

Проекти

В ежедневната си дейност, лабораторията изпълнява измервания и изпитвания за водещи български и международни производители на асансьори и предпазни устройства за асансьори, част от които са: – Шиндлер България ЕООД; – Гордил ООД; – Пролифт ЕООД; – Lincoln Elevator(China) Co., Ltd – China; – Schmidt Elevator Co., Ltd. – China; – Shanghai Liftech Elevator Accessories Co., Ltd. – China; – Sanel Asansor Elektrik – Turkey; – Kfir–Elevators Ltd. – Israel; – Sigma Lift Ltd. – Serbia; – Elbak Habulin d.o.o. – Croatia; – Barduva UAB – Lithuania.

Construction Machinery


Лабораторията разполага с изпитателни стендове на специализирана строителна техника:

  • Стенд „Челен товарач“
  • Стенд „Хидравлично багерно работно съоражение“
  • Стенд „Вибрационен сепаратор“
  • Стенд „Земен канал“
  • Стенд „Вертикална вибрационна мелница“

Надеждност и диагностика на индустриални и
логистични системил


В лабораторията се провеждат учебни занятия и се осъществяват научно-изследователски дейности в областта на надеждността и адаптивната диагностика в индустриални и логистични системи, както и в областта на адаптивния контрол и управлението на индустриални и логистични процеси, (реализирани съответно от академичния персонал и редовни докторанти). Лабораторията е оборудвана с модерна експериментална платформа (моля вижте фигурите по-долу), предназначена за моделиране на процеси, както и за симулация, анализ и обработка на информация характеризираща съответно технически и системни състояния, С помощта на така разработената платформа (стенд) могат да се осъществяват лабораторни експерименти в областта на анализа и управлението на оперативната надеждност, симулацията, моделирането и разпознаването на системни и процесни състояния, както и адаптивна техническа диагностика реализирана чрез системи базирани на знания и интелигентни системи (напр., невронни и невронно-размити структури, експертни системи и т.н.)

Информационна Логистика


Информационните системи в логистиката, идентификацията и маркирането на товарни единици, техниката за идентификация, съхраняването и преработката на логистична информация чрез релационни бази данни, комуникационната техника и протоколите за обмен на информация за логистиката, приложните системи за управление на информацията както и специфични системи в областта на спедицията, проследяване на доставките и търговията. Въведение в информационната логистика. Характеристика на информационните системи. Носители на информация. Методи за идентификация. Бар-кодови системи. Маркиране на логистични единици. Бази данни в информационната логистика. Комуникация между субекти в информационната логистика. Програми за управление на логистиката на предприятие. Логистичен софтуер в макрологистиката. Авангардни методи за идентификация (разпознаване на образи и форми).

en_USEnglish